Egy szépen növekvő vállalkozás életében előbb-utóbb eljön a pont, amikor már elengedhetetlen egy vagy több autó beszerzése. Lehet, hogy egy fuvarozó cég szeretne új járműveket a flottájába, egy értékesítéssel foglalkozó vállalat biztosítana céges autókat az alkalmazottainak, vagy egy kisebb vállalkozás dönthet úgy, hogy kényelmesebb és gyorsabb lenne egy saját gépkocsival megoldani a szállítást, mint állandóan bérelni vagy fizetni más cégnek a futárkodásért. Az autók rengeteget segíthetnek a hatékony működésben és biztosítják a további növekedést, de a beszerzésükkel és fenntartásukkal kapcsolatban rengeteg olyan kérdés és probléma felmerül, amit jobb előbb tisztázni.
A legkézenfekvőbb megoldás természetesen a járműbeszerzés, hiszen akkor a jármű saját tulajdon lesz, úgy használják, ahogyan szeretnék, és csak egyszeri adminisztrációval jár a beszerzése. Viszont a legtöbb vállalkozásnak nincs megfelelő alaptőkéje az azonnali befektetéshez, hitelt felvenni pedig körülményes és kockázatos lehet. Ráadásul az autó értéke folyamatosan csökken, így néhány év múlva már jóval kevesebbet ér, és amikor újra cserélnék, nem biztos, hogy megfelelő áron sikerül eladni. Saját autóval a járművel kapcsolatos minden plusz kiadás, a karbantartása és az ezekkel járó adminisztráció is a céget terheli.
Ezért sok vállalkozás más megoldást keres, például lízing formájában szerzi be az autót. A lízing nemcsak azért vonzó, mert nem kell egyszerre egy nagy összeget kifizetni, hanem azért is, mert pénzügyileg rugalmasabb. De itt jön a következő kérdés: nyílt végű vagy zárt végű lízing? A kettő közötti különbség elsőre nem mindig egyértelmű, de ha rosszul választunk, az komoly pluszköltségekkel és kellemetlenségekkel járhat a későbbiekben.
A nyílt végű lízing nagyobb mozgásteret ad, mert a futamidő végén a vállalkozás saját maga döntheti el, hogy megtartja-e az autót, vagy inkább lecseréli egy újabbra. Ebben az esetben a lízing futamidejének lejártakor nincs kötelező vásárlás, az eszköz visszakerülhet a finanszírozóhoz, vagy akár egy harmadik fél is megvásárolhatja. Ez különösen azoknak lehet előnyös, akik mindig frissíteni akarják a járműparkjukat, mindig a legújabb modellekkel szeretnének dolgozni, és nem szeretnének az eladással bajlódni. A nyílt végű lízing tökéletes megoldás, ha még nem vagyunk benne biztosak, hogy a kiválasztott jármű beválik-e, így hosszútávon ki tudjuk tapasztalni annak erősségeit és esetleges hátrányait is mielőtt végleg mellette döntenénk.
Ezzel szemben a zárt végű lízingnél előre le van fixálva, hogy az autó a futamidő végén a cég tulajdonába kerül. Ez azoknak jó megoldás, akik biztosak benne, hogy hosszú távon is szükségük lesz az adott járműre, és nem szeretnék bizonytalanul hagyni a végkimenetelt. Ekkor a vállalkozás előre tud kalkulálni, hiszen már a szerződéskor látható, hogy a futamidő végén mennyiért fogja tudni megvásárolni a járművet.
De vajon mi dönti el, hogy melyik forma az ideális? Gyakran hallani olyan történeteket, hogy egy cégvezető azért dönt a nyílt végű lízing mellett, mert nem akar az eladással bajlódni, vagy attól tart, hogy az eszköz piaci értéke a vártnál jobban csökken. Más esetekben pedig egy vállalkozás pontosan tudja, hogy hosszú távon szüksége lesz az adott járműre vagy berendezésre, így inkább biztosra megy a zárt végű konstrukcióval.
Az adózási szempontok is befolyásolják a választást. A nyílt végű lízing esetén az áfa visszaigényelhető, amennyiben a járművet igazoltan üzleti célra használják. Ezzel szemben a zárt végű lízingnél az áfa a teljes vételár részét képezi, így annak visszaigénylése nem lehetséges. Ez egy olyan tényező, amelyet minden vállalkozásnak mérlegelnie kell, különösen, ha jelentős összegekről van szó.
A lízing egy stratégiai döntés, amelynek köszönhetően a vállalkozás új szintre léphet a beszerzett járművekkel. Érdemes szakértői tanácsot kérni, és minden lehetőséget alaposan mérlegelni, mielőtt meghozzuk a végső döntést. Mi az Universal Leasingnél lassan 15 éve foglalkozunk ilyen konstrukciókkal, így biztos lehet abban, hogy minden kérdésére választ tudunk adni. Keressen minket bizalommal!